مکانیسم ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش

  • مکانیسم ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش

مکانیسم ضدعفونی با اشعه ماورای بنفش

انرژی UV از اواخر قرن نوزدهم میلادی به طور موفیت آمیزی برای گندزدایی آب و تجهیزات به کار گرفته شده است . امروزه استفاده از اشعه UV برای ضدعفونی ، استریلیزاسیون آب و هوا به کار رفته و به عنوان یکی از بی خطرترین و نزدیکترین روش ها به طبیعت درفرایند گندزدایی و انهدام عوامل بیماری زا بدون نیاز به مواد شیمیایی به شمار می رود . این سیستم ها با تولید اشعه های ماوراء بنفش در ضدعفونی کردن محیط های آب شور و شیرین مناسب بوده و با بمباران آب با فتون های پرانرژی نور فرابنفش ، DNA و RNA انواع میکرو ارگانیسم ها را مورد هدف قرار میدهد و تمامی باکتری ها،ویروس ها،قارچ ها و همچنین عوامل تکثیر جلبک ها (سبز و آبی) در کسری از ثانیه از بین می روند .

به واسطه نفوذ اشعه UV از دیواره سلول میکرو ارگانیسمها ، اسید های نوکلئیک و دیگر موارد سلولی تحت تاثیر قرار می گیرند و در نتیجه ، سلولهایی که در معرض این اشعه قرار گرفته اند صدمه دیده و نابود میشوند.

کاربرد UV

پرتو فرابنفش جزئی از طیف الکترومغناطیس است که بین اشعه X و نورمرئی واقع شده است.بنابراین فرابنفش قابل دیدن نیست.

فرابنفش طول موجی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر را دارا می باشد و به قسمت های زیر دسته بندی می شوند :

الف : UV-A که طول موجی بین ۳۱۵ تا ۴۰۰ نانومتر را دارا می باشد.

ب : UV-B که طول موجی بین ۲۸۰ تا ۳۱۵ نانومتر را دارا می باشد.

ج : UV-C که دارای طول موجی بین ۲۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر را دارا می باشد.

پرتوی فرابنفش با طول موج ۲۵۴ نانومتر بیشترین اثر غیر فعال سازی میکرو ارگانیسم ها را دارد . اصول ضد عفونی با پرتوی فرا بنفش با آسیب هسته ژنتیکی سلول و میکرو ارگانیسم ، سبب از هم پاشیدن DNA ، RNA می شود . UV-C در طول زنجیره وراثتی اثر گذاشته باعث می شود تا رشته وراثتی قادر به نسخه برداری نشوند . بنابراین تولید مثل میکرو ارگانیسم خاتمه می یابد . بر اثر انرژی ساطع شده با طول موج ۲۵۴ نانومتر ، پروتئین ها و آنزیم های میکرو ارگانیسم نیز تحت تاثیر قرار می گیرند .

استخرها و مجموعه های آبی

قابل استفاده در استخرهای المپیک و پارک های آبی

با توجه به استفاده معمول از آب استخرها ، وجود عوامل آلودگی میکروسکوپی میکروب ها ، باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها و انگل ها در آب بدیهی است . این موارد در صورت ضد عفونی نشدن می تواند باعث بیماری های مختلف پوستی ، گوارشی و چشمی گردد.

از سویی دیگر استفاده از سیستم های ازن و کلر و دیگر مواد شیمیایی خود باعث بروز مشکلاتی جدی برای انسان می گردد که در ادامه به تحلیل آن خواهیم پرداخت . اما به طور کلی یکی از تنها روشهایی که بدون ایجاد اثرات مضر برای انسان و محیط زیست ، کلیه عوامل میکرو ارگانیسمی موجود در آب را از بین می برد UV است ، که با ایجاد پرتوی فرابنفش به منظور تمیز و ضدعفونی کردن آب بدون مواد شیمیایی استفاده می شود.

با استفاده از UV دارندگان استخرها می توانند سطح کلر آب استخر را به صورت کاملا ایمنی به سطح کلر آب آشامیدنی برسانند.

مقایسه گاز ازن با اشعه UV برای ضد عفونی و گندزدایی

ازن اکسید کننده ای بسیار قوی می باشد که قابلیت حذف ترکیبات بیماری زا و بی اثر کردن کلیه میکرو ارگانیسمهای مقاوم در برابر ضدعفونی کننده های شیمیایی را دارا میباشد.اما تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) به صراحت تاکید می نمایند که ازن به تنهایی برای ضدعفونی آب استخر کافی نبوده و درکنار آن استفاده از یک سیستم UV ضروری می باشد.

پست های مرتبط

کلیه حقوق مادی و معنوی برای نمایندگی پیمتاش محفوظ می باشد. vahid4251
کلمات کلیدی
farab HYDRO&SEAL Klarer ldjha LJHA pimtas pimtash upvc vahid425 vahid4251 Video آب بندی اتصالات اتصالات پیمتاش اتصالات یو پی وی سی استاندارد استخر المان با تصویر حهئفشس رشاهی۴۲۵۱ ساده شیرآلات شیرآلات UPVC صنعت صنعت پایتخت صوتی ظریف فاراب فرمت پست لوله لوله و اتصالات پیمتاش نصب آسان نمایندگی پیمتاش نوشته پایتخت پیمتاش چسب چسب upvc کسب و کار کلینر گالری گروه بازرگانی صنعت پایتخت یو پی وی سی